TOMRİS filmi Fragman – Kazakistan filmi >>>

Paylaşmak ister misiniz?

“ilk Türk kadın hükümdar” Tomris Hatun’un filmi yakında gösterime giriyor.

Saka Türklerinin efsane kadın hükümdarını anlatan “Tomris” filminin rejisörü Akan Satayev çekimlere 2017 yılının Nisan ayında başlamıştı. Filmde Tomris’i canlandıran oyuncunun ismi ise Almira Tursın. Psikolog ve kişisel gelişim uzmanı olan Tursın, daha önce herhangi bir filmde oynadı.

Almira Tursın, 15.000 aday arasından 3 aşamadan oluşan seçmeler sonucu başrol olmaya hak kazandı.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in isteği üzerine çekilen “Tomris” filminin, Türklerin Ergenekon’dan çıkış tarihi kabul edilen ve baharın gelişini müjdeleyen Nevruz’da gösterime girmesi bekleniyor.

Dünya tarihinin ilk kadın hükümdarı ve o bir Türk!

Tomris, Tomyris Türkçe karşılığıyla temir (demir) anlamına gelmektedir. MÖ 6. yy’da yaşadığı sanılan Saka kraliçesidir. Pers İmparatoru Büyük Kiros hiç durmadan Saka topraklarına akın ediyordu. Ancak yakılmış topraktan başka bir şey bulamıyordu çünkü Sakalar sürekli geri çekiliyorlar ve savaşa uygun bir an, bir mevzi bekliyorlardı. Bu koşullar gerçekleşmeyince savaşa girmiyorlardı.

TOMRIS Oldukça zeki ve güçlü bir hükümdardı.

Sakaları kovalamaktan bıkan Büyük Kiros, İran’a geri dönmek zorunda kalıyordu. Bir süre sonra kendisine tabi olması ve kendisiyle evlenmeyi kabul etmesi karşılığında Tomris Hatun ile uğraşmayacağını vadetti. Tomris Hatun bunun bir oyun olduğunu biliyordu ve teklifi reddetti.

Büyük Kiros, büyük bir ordu toplayarak tekrar Saka topraklarına girdi. Bu orduda savaş için eğitilmiş yüzlerce köpek de vardı. Tomris Hatun artık kaçmanın yarar sağlamayacağını anlayıp uygun bir alan seçip Büyük Kiros’un ordusunu beklemeye başladı. İki ordu, aralarında birkaç kilometre kalacak bir biçimde mevzilendi.

İki ordunun arasında bir çadır kurdurmuştur. İçinde güzel kızlar, yiyecekler ve şarap bulunan çadıra ansızın saldırı düzenlemiştir. Tomris Hatun’un oğlu ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Pers’i öldürüp eğlenceye dalmışlardır. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri, çadırı basıp Tomris Hatun’un oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürmüşlerdir.


Paylaşmak ister misiniz?